امروز چهارشنبه 17 خرداد 1402 geophysics21.cloob24.com
0

این نرم‌افزار براى معکوس‌سازى دوبعدى هموار داده‌هاى مقاومت ویژه و پلاریزاسیون‌القایى بکار مى‌رود.

Click here to Download: RES2DINV.exe

Click here ro Download: Tutorial of RES2DINV.pdf

0

چکیده:

روش‌های لرزه‌ای اکتشافی در اصل شامل همان نوع اندازه‌گیری‌هایی است که در لرزه‌شناسی زمین‌لرزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف اصلی برداشت لرزه‌ای ثبت دقیق حرکت زمین توسط یک منبع مشخص در زمان معین می‌باشد. لرزه‌نگاری انکساری یکی از روش‌های ژئوفیزیکی مرسوم برای تعیین عمق لایه‌های زیر سطحی، شیب لایه‌ها، عمق مرز سرعت لرزه‌ای و. است کهبه طور گسترده در بسیاری از موارد مانند کاربردهای مهندسی، مطالعات ژئوتکنیکی و مطالعات محیطی به کار می‌رود.

در این پروژه، از پروفیلی به گستره 24 متر که ژئوفون‌ها به فواصل 2 متری از یکدیگر قرار گرفته بودند استفاده شد. با برداشت داده‌ها و تفسیر نمودارها، همانطور که با چنین گستره پروفیلی انتظار می رفت، تنها دو لایه قابل بررسی است. در نهایت ضخامت لایه اول محاسبه شد و شیب لایه‌ها به دست آمد. به طور خلاصه باید گفت که در مطالعات لرزه‌نگاری انکساری نتیجه نهایی، یک مقطع عمقی لایه‌بندی شده شامل اطلاعات هندسی و سرعت‌های لرزه‌ای لایه‌ها است که تفسیر زمین‌شناسی را میسر می‌سازد.

Click here to Download: «مرکز تحقیقات زمین‌لرزه‌شناسی»

1

Oasis Montaj نام یکی از محصولات قدرتمند شرکت Geosoft است که به طور تخصصی برای مطالعه و اکتشاف قسمت‌های مختلف کره زمین طراحینرم افزار یک نرم افزار تخصصی اکتشافی بوده که به مهندسین جغرافیا کمک می‌کند تا بتوانند قسمت‌های مختلف کره زمین را آنالیز کرده و نقشه برداری کنند؛ این نرم افزار از انواع نقشه‌های هوایی و ماهواره‌ای پشتیبانی می‌کند و قابلیت‌های زیادی در زمینه علامت گذاری و مطالعه بافت سطحی دارد.

این نرم افزار همچنین برای مدل‌سازی و طراحی‌های سه بعدی کاربرد بسیار دارد؛ در واقع محیط کاری نرم افزار یک محیط کاملاً سه بعدی و دینامیک است. این نرم افزار در زمینه‌های ژئوفیزیک، ژئوشیمی و ژئولوژی کاربرد فراوان داشته و برای فرآیندهایی نظیر اکتشاف منابع ارزشمند استفاده می‌شود.

قابلیت‌های کلیدی نرم افزار Geosoft Oasis Montaj:

- دارای ابزار پیشرفته مطالعه و اکتشاف زمین و هوا
- آنالیز نقشه‌های هوایی، ماهواره‌ای و GIS
- علامت گذاری بر روی نقشه‌های هوایی
- مطالعه بافت سطحی زمین و احتمال اکتشاف نفت و سایر منابع ارزشمند
- بررسی ژئوفیزیکی منطقه و تأثیر آن بر آب و هوا
- محیط کاملاً سه بعدی و دینامیک
- طراحی و شبیه سازی کاملاً سه بعدی

Click here to Download: «Geosoft with Crack»

0

اگر می‌خواهید یک ژئوفیزیکدان شوید، ابتدا لازم است که تعیین کنید آیا این مسیر تخصصی برای شما مناسب است یا خیر؟! اگر توضیحات زیر به مذاق شما خوش آمد، احتمالاً شرایط ژئوفیزیکدان شدن را خواهید داشت.

کسانی که ژئوفیزیکدان می‌شوند، علاقه شدیدی به مطالعه ساختار و ترکیب زمین دارند. همچنین آن‌ها در  زمینه علوم، ریاضیات و  آموزش پیشرفته فیزیک و زمین‌شناسی با استعداد هستند. برای ژئوفیزیکدان شدن، لازم است که با کار کردن در درون شرکت یا خارج از آن مانند مکان‌هایی دور افتاده مشکلی نداشته باشید.

در زیر خلاصه‌ای از هر آنچه که شما برای شروع ژئوفیزیکدان شدن نیاز دارید، آورده شده است.

آموزش مورد نیاز برای ژئوفیزیکدان شدن

برای ژئوفیزیکدان شدن، نیاز دارید که پایه خود را در زمین‌شناسی، فیزیک و ریاضیات تقویت کنید. همچنین داشتن مهارت‌هایی در تحقیق و مهارت‌های کارکردن با انواع برنامه‌های کامپیوتری همچون برنامه‌های نقشه‌کشی و جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها حائز اهمیت می‌باشد.

برای دستیابی به چنین پایه علمی و مجموعه مهارتی، لازم است که دوره کارشناسی خود را در رشته‌های علوم پایه به همراه یادگیری برنامه‌های ژئوفیزیکی، علوم زمین یا ترکیبی از زمین‌شناسی و فیزیک دنبال کنید. گذراندن دوران کارشناسی در یکی از زمینه‌های فوق، مجوز ورود شما به مشاغل ژئوفیزیک همچون دستیار محقق خواهد بود.

اگر می‌خواهید ژئوفیزیکدانی شوید که به عنوان مشاور یا محقق کار حرفه‌ای خود را انجام می‌دهد، ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هر یک از رشته‌های مذبور یا رشته‌های نزدیکتر (گرایش‌های ژئوفیزیک)امری ضروری است. در نهایت برای این که به عنوان محقق ارشد و مدرس دانشگاه مشغول به کار شوید، باید به مطالعه ژئوفیزیک در مقطع دکتری بپردازید.

توضیح شغلی

ژئوفیزیکدانان مسئول مطالعه ساختار، ترکیب و رفتار زمین با استفاده از انواع روش‌ها و تجهیزات هستند. مطالعه ساختار و ترکیب زمین، مشمول مطالعه اقیانوس‌ها، رشته‌های گرانی‌سنجی، مغناطیسی و الکتریکی می‌باشد.

برخی از ژئوفیزیکدانان به سختی درگیر تحقیق هستند در حالی‌ که ممکن است سایرین، دانش ژئوفیزیکی خود را بر روی اهداف دیگر همچون ارزیابی خواص زمین برای مخاطرات طبیعی، ارزیابی مناطق برای تعیین مکان‌ منابع آب‌های زیرزمینی، تعیین مکان گسل‌های زمین‌شناسی یا اکتشاف معادنی همچون نفت، آهن و مس متمرکز کنند.

اقداماتی که توسط ژئوفیزیکدانان صورت می‌گیرد

 • جمع‌آوری، دستیابی و تفسیر داده‌ها
 • تشخیص مناطق مستعد برای پیمایش و تعیین روش‌های پیمایش مناسب
 • تخمین هزینه‌های عملیات
 • طراحی آرایش مورد نیاز برای ورود و پیمایش یک منطقه
 • زیر نظر گرفتن فعالیت کارکنان حین عملیات میدانی
0

لینک نخست شامل واژگان مصوب ژئوفیزیک و معادل فارسی و همچنین توضیح مختصری از آن‌ها می‌باشد، اما لینک بعدی طبق عکس، واژگان علوم زمین را به صورت انگلیسی توصیف می‎کند.

Click here to Download: «واژگان مصوب ژئوفیزیک»

Click here to Download: «Oxford Dictionary Of Earth Science» by Michael Allaby

0

     هنگامی که جسمی فرومغناطیس در میدان مغناطیسی شدید قرار می‌گیرد، پس از حذف میدان، نوعی مغناطیس‌شدگی القایی در جسم ایجاد می‌شود و همچنان در جسم باقی می‌ماند. این مغناطیس‌شدگی القایی را به نام مغناطیس‌شدگی بازماند طبیعی یا عادی می‌نامند. میزان این مغناطیس‌شدگی بازماند در جسم به شدت میدان مغناطیسی اطراف و محتوای کانی‌های مغناطیسی در سنگ‌ها بستگی دارد و دلایلی گوناگون موجب پیدایش این نوع مغناطیس‌شدگی بازماند در سنگ‌ها می‌شود که به تشریح آن‌ها می‌پردازیم.

الف)مغناطیس‌شدگی بازماند حرارتی:

     نوعی مغناطیس‌شدگی با منشأ اولیه است که در سنگ‌های آذرین هنگام سرد شدن توده‌ی آذرین در زیر نقطه‌ی کوری در یک میدان مغناطیسی به وجود می‌آید. در این حالت، هنگام سرد شدن توده‌ی آذرین کانی‌های مغناطیسی موجود در آن‌ها در راستا یا عکس میدان مغناطیسی زمین مغناطیس می‌شوند. بازماند حاصل از این مغناطیس‌شدگی بسیار پایدار است.

ب)مغناطیس‌شدگی بازماند آواری:

     این نوع مغناطیس‌شدگی دارای منشأ اولیه است و هنگام تشکیل سنگ‌های رسوبی به وجود می‌آید. در حین فرونشست آرام ذرات ریزدانه مغناطیس رسوبی، در حضور یک میدان مغناطیسی خارجی مانند میدان ژئومغناطیسی، این ذرات در راستای میدان خارجی به خط می‌شوند. رسوبات رسی فاقد این نوع مغناطیس‌شدگی بازماند هستند.

پ)مغناطیس‌شدگی بازماند شیمیایی:

     این نوع مغناطیس‌شدگی دارای منشأ ثانویه است و معمولاً پس از تشکیل سنگ در آن به جود می‌آید. پدیده‌هایی مانند واکنش‌های شیمیایی در دماهای زیر نقطه‌ی کوری، تبلور دوباره‌ی کانی‌ها یا رشد آن‌ها در طی مرحله سنگ‌شدگی یا پدیده دگرگونی از جمله عواملی‌اند که موجب این نوع مغناطیس‌شدگی بازماند در سنگ‌ها می‌شوند. این فرآیند در سنگ‌های رسوبی و دگرگونی از اهمیت زیادی برخوردار است.

ت)مغناطیس‌شدگی بازماند ویسکوز:

     این نوع مغناطیس‌شدگی دارای منشأ ثانویه است و در اثر قرار گرفتن مواد به مدت طولانی در معرض میدانی خارجی به وجود می‌آید. روی هم جمع شدن این بازماند تابعی لگاریتمی از زمان است. این نوع بازماند بیشتر ویژه‌ی سنگ‌های ریزدانه و کاملاً پایدار است.

0

یکی از اولین روش‌های مورد استفاده در اکتشافات کانسارهای فلزی اندازه‌گیری پتانسیل خودزاست. در سال 1830 متوجه شدند، پتانسیل‌های خودزایی همراه کانی‌های مس در منطقه کورن‌وال انگلیس وجود دارد. توضیحات متنوعی از پتانسیل‌های خودزا پیشنهاد شده‌اند که به فعل و انفعالات پیچیده‌ای ارتباط داده شده است. روش پتانسیل خودزا هدفش نقشه‌برداری میدان‌های دائمی است که نزدیک تمرکز بار الکتریکی وجود دارد. عملیات فیزیکی و الکتروشیمیایی همراه با ساختمان‌ها و نهشته‌های معدنی این تمرکز بار را تولید کرده، به طوری که ساختمان به صورت یک باتری طبیعی عمل می‌کند.

مبنای این روش بر آن است که بدون ایجاد هیچ گونه میدان الکتریکی مصنوعی بین دو الکترودی که در زمین نصب می‌شود، یک مقدار پتانسیل طبیعی را می‌توان اندازه‌گیری کرد. جهت جلوگیری از پتانسیل پارازیتی که بین الکترودهای فلزی و زمین ایجاد می‌شود باید از الکترودهای غیرپلاریزه استفاده نمود.

این الکترودها از یک میله مسی که در داخل مایعی از سولفات مس غوطه‌ور است تشکیل شده‌اند. این مایع نیز که در ظرف سفالی قرار می‌گیرد با زمین در تماس است. پتانسیلی که از اندازه‌گیری با چنین الکترودهایی به دست می‌آید، حاصل عوامل طبیعی است.

بعضی از معادن فلزی به صورت خودزا جریان الکتریکی را در زمین پخش می‌کنند. این معادن به صورت یک پیل بزرگ مدفون شده طبیعی در زمین عمل کرده و نتیجتاً این توده معدنی دارای اختلافات پتانسیلی چه بزرگتر و چه کوچکتر نسبت به سنگ‌های مجاور خود بوده و گفته می‌شود که این منطقه پتانسیل خودزایی نشان می‌دهد.

0

بر اساس گزارشی از «مقدمه‌ای بر لرزه‌شناسی» توسط پیتر شیرِر، مطبوعات دانشگاه کمبریج و منابع USGS.

آیا می‌دانید که اطراف جهان.

 • هر روز: حدود 50 زمین‌لرزه قوی به صورت محلی احساس می‌شود، چندین تا از این زمین‌لرزه‌ها باعث ایجاد مسیرهای لرزه‌ای در دور دست می‌شوند که می‌تواند با ابزارهای حساس در هر جایی اندازه‌گیری شوند.
 • هر چند روز: یک زمین‌لرزه به شدت قوی اتفاق می‌افتد به حدی که به ساختمان‌ها آسیب برساند.

لرزه‌شناسی مطالعه علمی امواج لرزه‌ای ناشی از زمین‌لرزه‌ها می‌باشد.

اهداف علمی و عملی لرزه‌شناسی:

 • یادگیری در مورد ساختار زمین (مشاهده مستقیم اعماق زمین غیرممکن است)و فیزیک زمین‌لرزها.
 • ایجاد محیط انسانی مهندسی‌ساز و مطمئن.
 • لرزه‌شناسی علمی نوپا است. تنها 150 سال قدمت دارد.
 • پیش از شروع مطالعات علمی، نظرات پیرامون زمین‌لرزه‌ها، عمدتاً بر مبنای افسانه و خرافات بودند.

اوایل قرن 18

 • تئوری انتشار موج الاستیک در مواد جامد توسط Cauchy، Poisson، Stokes، Rayleigh و دیگران توسعه یافت. آن‌ها امواج پیکری اولیه و ثانویه (امواج P و S)و امواج سطحی را توصیف کردند.

1857

 • R.Mallet مهندس ایرلندی، به منظور مطالعه آسیب ناشی از زمین‌لرزه نزدیک Naples به ایتالیا سفر کرد. به طور کلی فعالیت او، به عنوان نخستین تلاش جدی در لرزه‌شناسی بصری تلقی می‌شود. نتایجش به شرح زیر است:
 • امواج زمین‌لرزه از یک کانون مرکزی ساطع می‌شود.
 • مکان زمین‌لرزه‌ها می‌تواند توسط تصویرسازی امواجی که به سوی منبع برمی‌گردند، تعیین شود.
 • مشاهدات باید از طریق مانتیور کردن زمین‌لرزه‌ها ثابت شوند.

1875

 • F.Cecchi نخستین سایزموگراف ثبت کننده زمانی را در ایتالیا ساخت.
 • ابزارهایی با کیفیت بهتر توسط دانشمندان بریتیشی در ژاپن ایجاد شدند.
 • این ابزارهای ابتدایی نامیرا هستند و از این رو پس از چند چرخه لرزه‌ای غیردقیق عمل می‌کنند.

1897

 • نخستین سایزموگراف در آمریکا شمالی در Lick Observatory نزدیک San Jose، California نصب شد. این دستگاه بعدها زمین‌لرزه سال 1906 San Francisco را ثبت کرد.
 • E.Wiechert نخستین سایزمومتر با میرایی گرانرو که قادر به رکورد مناسب در تمام مدت زمان لرزش زمین است را ارتقاء داد.

اوایل قرن 19

 • B. B. Galitzen نخستین سایزموگراف الکترومغناطیسی را که در آن پاندول متحرک، ایجاد جریان الکتریکی در یک کویل می‌کرد را ارتقاء داد و همچنین ایستگاه‌های شبکه‌ای لرزه‌ای را در سرتاسر روسیه تأسیس کرفد.
 • ثابت شد که طراحی جدید دقیقتر و قابل اعتمادتر نسبت به ابزارها و دستگاه‌های مکانیکی سابق است؛ همه سایزموگراف‌های پیشرفته الکترومغناطیسی هستند.